NYÁRI SZAKMAI GYAKORLAT

Miért kell szakmai gyakorlatra menni?
A Pécsi Tudományegyetem Tanulmányi és Vizsgaszabályzatának 57. §-a alapján, a diploma megszerzéséhez minden hallgatónak szakmai gyakorlaton kell részt vennie. A gyakorlat időtartama képzések szerint eltérő lehet.
A szakmai gyakorlat általános célja, hogy a hallgatók alapvető ismereteket szerezzenek a szakuknak megfelelő gyakorlati mérnöki feladatokból, megismerkedjenek egy vállalat szervezeti és szakmai felépítésével, valós körülmények között készüljenek későbbi mérnöki munkájukra.
A Gépészmérnöki BSc és Ipari termék- és formatervező mérnök BSc képzésben részvevő hallgatóknak 6 hetes, a Gépészmérnöki MSc képzésben résztvevő hallgatóknak 4 hetes, a Felsőoktatási szakképzésben (FOKSZ) résztvevő hallgatóknak pedig 14 hetes gyakorlati időt ír elő a képzési tantervük.

Mikor kell a szakmai gyakorlatot teljesíteni?
A hallgatók ideális esetben a 4. vagy 6. szemeszter elvégzése után, rendszerint nyáron végeznek szakmai gyakorlatot. A nyári teljesítéstől eltérő esetekben a szakfelelős ad engedélyt a szorgalmi és/vagy vizsgaidőszakra eső munkavégzésre.

Hová mehet a hallgató gyakorlatra?
Az elsődleges szempont, hogy az adott gyakorlóhely kapcsolódjon a hallgató választott szakirányához! Az előző évek gyakorlata szerint a hallgatók vagy a lakóhelyükhöz, vagy az egyetemhez (ha nyáron megoldható az itt tartózkodásuk) közeli gyakorlóhelyet választanak. Amennyiben valaki nem talál megfelelő céget, ezt kérjük, jelezze a tanszéken és ajánlunk a számára gyakorlóhelyeket.

Milyen dokumentumok szükségesek a gyakorlathoz?
A szakmai gyakorlat dokumentuma az Együttműködési megállapodás szakmai gyakorlat biztosítására nevű nyomtatvány, amely a PTE MIK weboldaláról letölthető (https://mik.pte.hu/nyomtatvanyok-1) és a Megbízás elnevezésű dokumentum. 
Az Együttműködési megállapodásban az egyetemre vonatkozó részeket kitöltöttük, a cégnek pedig a saját adatait kell kitölteni.

Kérjük, hogy az Együttműködési megállapodást 4 példányban (kétoldalas is lehet), a cég által aláírva hozzák be vagy postázzák el a tanszékre, ahol további három személy (tanszékvezető, dékán, pénzügyi ellenjegyző) írja alá. Amennyiben egy cég több hallgatót is fogad, elég egy szerződést indítani és a hallgatók nevét az 5. oldalon feltüntetni. A Megbízást a tanszék állítja ki a hallgató részére és azt a gyakorlat végeztével a gyakorlóhely által leigazolva be kell mutatni a tanszéken.  

Tennivalók a gyakorlat igazolásához
A gyakorlat befejeztével a hallgatónak írásos beszámolót kell készítenie 10-12 oldal (A/4) terjedelemben és feltölteni a tanszéki FTP-re, A beszámoló tartalmát a Megbízás rögzíti.

Határidők
A szerződések indításának (4 példányban kitöltve, a cég által aláírva) határideje: a szakmai gyakorlat megkezdése előtt 1 hónappal, legkésőbb a gyakorlat kezdésének napján.
Az írásos beszámoló és a cég által leigazolt Megbízás leadási határideje: az őszi félév 2. oktatási hetének első napja.

Szükséges a duális képzésben résztvevő hallgatóknak nyári szakmai gyakorlatra menni?
Nem! A duális hallgatók képzési ideje végén, a duális partner cég igazolást ad ki a tanszék részére a gyakorlati képzésében eltöltött időről.

Kaphatok-e felmentést a szakmai gyakorlat alól?
Amennyiben a hallgató rendelkezik szakirányának megfelelő OKJ-s technikusi képzéssel, felmentést kaphat a nyári szakmai gyakorlat végzése alól.  Ilyen esetben az eredeti OKJ-s bizonyítványt kell bemutatni Eördöghné Dr. Miklós Mária szakfelelős asszonynak vagy Dr. Vasváry-Nádor Norbert szakfelelős úrnak.